Vitamín C a jeho vplyv na imunitu

V týchto časoch hrá  IMUNITA veľkú rolu. Či je tá naša dosť „silná“, ako si ju UDRŽAŤ, prípadne POSILNIŤ to je najčastejšia otázka týchto dní. Nedávno som si vypočula veľmi zaujímavú prednášku ohľadne vitamínu C a jeho vplyve na stav našej IMUNITY.

Vedela som o dôležitosti tohto vitamínu, ale môžem vám povedať, že som o jeho VEĽKEJ sile netušila ani zďaleka. Myslím si, že sme na tom podobne všetci.

ČO ovplyvňuje našu IMUNITU?

 • Dostatok ANTIOXIDAČNÝCH VITAMÍNOV
 • BIELKOVINY, PEPTIDY
 • OMEGA 3 s dlhým reťazcom
 • Dostatok SPÁNKU
 • Zdravé črevá
 • POHYB
 • Obmedzenie STRESU

K antioxidačným vitamínom patrí aj vitamín C. Už zo školy vieme, že tento vitamín si naše telo nevie ukladať, je rozpustný vo vode, a aj keby sme ho zjedli naraz veľké množstvo, nášmu telu to nepomôže, všetko „naviac“ vylúči. Návšteva toalety, zruší všetky prebytky. Preto musíme myslieť na pravidelný prísun, nie nárazový.

Dôležitá je PRAVIDELNÁ denná dávka VITAMÍNU C

Dokonca aj v čase choroby, nielen prevencie,  nesmieme na jeho konzumáciu zabúdať.  ČO JE  ROZHODUJÚCE?

 1. FORMA v akej ho svojmu telu dodávame
 2. MNOŽSTVO (denná dávka)

Prírodný pôvod je na PRVOM MIESTE. Je zistené a potvrdené, na základe klinických štúdií, že ak chceme dopĺňať VITAMÍNY a MINERÁLNE LÁTKY tak jedine z prírodných zdrojov (prírodného pôvodu).

 Už v 90.rokoch v Japonsku vykonali klinickú štúdiu na dvoch skupinách dobrovoľníkov. Jednej skupine podávali vitamín C v doporučenej dennej dávke 90mg a druhej skupine účinnú dávku 450-500mg denne. Výsledkom bolo, že riziko nachladnutia spôsobené vírusom  druhej skupiny osôb bolo o 66% nižšie ako u prvej skupiny.

Vitamín C je  jediný VITAMÍN, ktorý bol preukázateľne otestovaný v klinických štúdiách ako OCHRANNÝ vrámci korona-vírusovej infekcie. Musí byť podávaný v  PRÍRODNEJ FORME a v dostatočnej DENNEJ DÁVKE, čo v tomto prípade predstavuje 450-500mg.

V čase choroby (AJ TERAZ – nového CORONA VÍRUSU, spôsobujúceho akútny zápal pľúc) dôležitosť jeho užívania narastá, pretože C vitamín pôsobí PROTIZÁPALOVO a zabraňuje  prechodu zápalu  z AKÚTNEHO do CHRONICKÉHO, ktorý telu spôsobuje obrovské problémy, v niektorých prípadoch až smrť. A tiež pomáha ničiť tento ZÁPAL a vyhrať nad infekciou.

V čom spočíva dôležitosť vitamínu C?

 • Pevné kosti, kĺby, chrupavky, ďasná
 • ODOLNÝ IMUNITNÝ SYSTÉM
 • Protizápalové, protiplesňové a protivírusové vlastnosti
 • ENERGIA, fyzická odolnosť
 • Podpora činnosti CIEVNEHO SYSTÉMU
 • Ochrana pred OXIDAČNÝM STRESOM
 • Zdravá pokožka, vlasy, nechty
 • Poporuje lepšie vstrebávanie železa, syntézu kolagénu, regeneráciu vitamínu E

Na náš organizmus neustále útočí stres – v práci, doma, a občas ak ho naozaj nemáme, tak si ho vytvoríme aj sami. Určite to poznáte aj vy. Výsledkom je tvorba voľných radikálov. Tu „NASTUPUJE“ vitamín C a jeho ochrana.

Ďalšou podstatnou úlohou je, jeho spolupôsobenie s kolagénom. Keď podporujeme KOZMECEUTIKAMI tvorbu kolagénu a zároveň aj vitamínom C, zlepšujeme si v nezanedbateľnej miere aj našu IMUNITU.

Veľmi jednoduché vysvetlenie je, že ak by sme nemali pokožku, tak by patogény jednoducho prenikali do nášho organizmu,  POKOŽKA je náš najväčší orgán a má veľmi dôležitú úlohu pre náš organizmus – BARIÉROVÚ FUNKCIU, je to prvá línia brániaca prechodu infekcie.  Pokožka je zložená z dvoch základných zložiek  EPIDERMIS a DERMIS. V dermis sú bunky FIBROBLASTY, ktoré produkujú kolagén.

Dostatočné množstvo kolagénových vlákien a dostatok vitamínu C sú hlavným predpokladom, aby sa pokožka aj  v prípade poranenia a zápalu, vyhojila rýchlo a s mini- málnymi následkami.

AKO JE TO MOŽNÉ?

 1. Pri poranení dôjde k žiadanému zvýšeniu teploty, to VEDIE k AKTIVÁCII BIELYCH KRVINIEK. Rýchlosť ich pohybu  je závislá od množstva VITAMÍNU C, ktoré je v krvinkách. Ak je v krvinke dostatok vitamínu C , pohyb krviniek je rýchly a schopnosť bojovať s patogénmi je vysoká.
 2.  Zacelenie pokožky je závislá od kolagénových vlákien, a ich tvorba, hustota je tiež závislá od VITAMÍNU C.

Ako sa správať v tomto období? Okrem toho, že je dôležité pravidelne doplňovať do stravy vitamín C, treba sa správať zodpovedne a dodržiavať zopár zásad.

Čo NEROBIŤ v tejto dobe?

 1. NECHODIEVAJTE bez RÚŠKA - chránite seba a svojich blízkych
 2. EXTRÉMY - žiadne hladovky, detoxy, okamžité radikálne zmeny v stravovaní - z celoživotného mäsožravca spraviť z jedného dňa na druhý vegána nie je to najrozumnejšie, z dlhodobého hľadiska môžu byť tieto zmeny prospešné, ale s krátkodobého môžu znamenať zníženie imuny.
 3. NEDOSTATOK tekutín a bielkovín - nedostatok tekutín spôsobuje BOLESŤ hlavy a tá tiež znižuje imunitu. Nedostatok bielkovín=nedostatok stavebných látok na budovanie protilátok.
 4. NEdostatok SPÁNKU - vyčerpanosť je nepriateľom našej imunity
 5. EXTRÉMNA "nálož" ŠPORTOVEJ AKTIVITY - prestavte si, čo spraví hodinový tvrdý tréning s telom športového fanúšika, ktorý "športoval" síce denne, ale s ovládačom od TV v ruke? Naozaj všetko s mierou a 30 MINÚTOVÁ chôdza bude v tomto prípade PERFEKTNÝ ZAČIATOK.
 6. nadmerný STRES - nestresujte sa viac ako je nutné, správajte sa zodpovedne, ale nebuďte prehnane ustráchaní a nečítajte všetky katastrofické scenáre na internete

Tieto ťažké časy sú skúška pre nás všetkých, nechcem sa tu o tom rozpisovať, vyskakujú na nás odvšade články ohľadne corony, o tom,že je to znamenie pre ľudstvo sa nad sebou zamyslieť.

Ja nám len všetkým prajem, aby sme tieto časy zvládli čo najskôr, v zdraví a so svojimi najbližšími.

Majte sa krásne

Silvia

 

Pripájam ešte jeden zaujímavý link štátneho zdravotného ústavu v Českej republike, nie je to dlhé čítanie, ale stojí za to. Ja na základe tohto článku dopĺňať do stravy omega3 , vitamín D. Moja voľba je Revicoll Omega Plus Vitamín K2MK7

VITAMÍN C+ a REVICOLL OMEGA PLUS VITAMÍN K2MK7 nájdete u nás v ESHOPE

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů